Our product range includes a wide range of 48v battery pack me nmc 4832.
₹ 17671 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 32 |
| Voltage | 48 V |
| Capacity | 2 Ah |
| Color | Black |
| Usage | Used in electric vehicles |
| Pack Type | Box |
| Pack Size | 2Piece |
| Cell Type | NMC |
| Battery Rated Energy | 1.536 |
| Operating Voltage Range | 39V-54.6V |
| Charging Mode | CCCV |
| Charging Voltage | 54.60V |
| Charging Current | 6 |
| Charging Time | 4to5Hour |
| Discharging Current | 1C |
| Working Temperature | 0C-55C |
| Storage Temperature | 0C-45C |
| Standard Charge | 1000 |
| Dimension | 255X155X155 |
| Pack Enclosure | Metal Box |
Vegad Krupali Mihirkumar (Proprietor)
H2tech
35, Shivam Row House, Variyav Road, Jahangir Pura, Opp Asharam Ashram
Surat - 395005, Gujarat, India