Our range of products include battery pack 48100 e riskshaw lfp.
₹ 45312 / Piece Get Latest Price
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Capacity | 100 Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Warranty | 3 Year |
| Cycle Life | 3000 |
| Charging Time | 4to5Hour |
| Color | Black |
| Pack Type | Box |
| Pack Size | 1 Piece |
| Cell Type | LFP |
| Rated Energy | 4.8 |
| Voltage Range | 39V-54.60V |
| Charging Mode | CCCV |
| Charging Voltage | 54.75V |
| Charging Current | 20 |
| Discharging Current | 1C |
| Voltage Protection | Yes |
| Pack Enclosure | Sheet Metal |
Minimum order quantity: 5 Piece
Vegad Krupali Mihirkumar (Proprietor)
H2tech
35, Shivam Row House, Variyav Road, Jahangir Pura, Opp Asharam Ashram
Surat - 395005, Gujarat, India